Blbnu, abych nezblbla

Několik kamarádek se mě v posledních týdnech optalo: „Co děláš, abys totálně nezblbla?“ Jednoduchá otázka – méně jednoduchá odpověď. 🙂 

RECEPT NA NE-BLBNUTÍ

Vlastně nejde o nic objevného, ani složitého. Uvedené „techniky“ jsou obecně známé, rozšířené a všem dostupné. Mnohem náročnější (a o to zásadnější), než techniky samotné, je dopřát si na ně čas. Vyhradit si během každého dne volný prostor, ve kterém se budu věnovat jen sama sobě. Svým potřebám, svým radostem, svému tichu. 

Znát techniky je fajn, ale samo o sobě to nestačí. Je potřeba aktivita! K cíli nevede neustálé opakování – život je boží, vše je v pořádku, jsem v pohodě, je mi krásně… a k tomu jízda v zajetých kolejích – nenaplňující práce, otravné úkoly, vstřícně přednaštvaná, nenaplňující svoje základní potřeby. Analogicky je nešikovné nosit těsné boty, mít z nich nohy otlačené, plné puchýřů a s pokřivenými prsty a jásat nad tím. Dokud boty zůstávají na nohou, nic zásadního se nezmění. Afirmace, jak jsou nohy v pohodě a jak boty svkěle padnou, samy o sobě nezařídí odstranění pocitu bolesti a únavy. Tudy cesta nevede! 

Je třeba změnit své zvyky, vystoupit ze svých stereotypů a nastavit je jiným způsobem. Aktivita (byť po malých krocích) je to, co se počítá! 😉

OBLÍBENÉ TECHNIKY

Pořadí, v jakém jsou jednotlivé techniky uvedené, je nahodilé. Některé patří mezi ty každodenní, jiné jsou v kategorii „jak se to hodí“. Všechny jsou ozkoušené a svým způsobem vyhovují. Barte je jako paletu možností, z nichž si můžete vybrat tu svou. 

Vděčník: deník, do kterého lze zapisovat vše, za co jsme vděční, co nám udělalo radost, za co děkujeme. Mohou se v něm objevit úplné drobnosti, věci velké i největší, okamžiky zapomenutelné i nezapomenutelné. Prostřednictvím deníku se naučíte vidět radost všude kolem sebe. Radost přichází, když se o ni člověk urputně nesnaží. Čím víc vděku – tím víc důvodů k vděčnosti. Radost je stav duše, je nezávislá na vnějších okolnostech.

Mantry: Odříkávání manter může člověku dělat velmi dobře. Je několik oblíbených, které stojí za pravidelné opakování. Buď jen tak, pro radost, nebo v krizových okamžicích na zklidnění mysli. Obojí funguje velice dobře. 
Mezi nejoblíbenější mantry patří:
ÓM MANI PÄME HUNG (ÓM MANI PADMÉ HÚM) – mantra soucitu. Užitečné je věnovat mantru všem bytostem, tedy při jejím vyslovování / opakování se soustředit na prospěch všech bytostí a odstranění jejich utrpení. Poslechněte si tuto mantru v podání JS Dalajlamy: Inner World – Compassion
ÓM TARE TUTTARE TURE SOHA – mantra Bohyně Zelené Táry ztělesňující ženský apekt mateřského soucitu. Tuto mantru si v podání JS Dalajlamy můžete poslechnout zde: Inner World – Courage
KÉŽ JSOU VŠECHNY BYTOSTI ŠŤASTNY – přání, které lze z celého srdce vyslovovat a vysílat vstříc všem bytostem.
Existuje velká řádka manter a je na každém, aby si vybral tu svoji. Zároveň je dobré mít na paměti záměr, s jakým mantry vyslovujeme. Pro jejich účinek je totiž velmi zásadní.
PS: vysvětlení původu a významu manter autorka záměrně neuvádí. Podívejte se například na Wikipedii, nebo do jiných zdrojů. 

Tvorba (obecněji „koníček“): tvoření je nedílnou součástí bytí. Nemusí jít jen o malování, kreslení, fotografování… Radost lze nalézt i v pletení, háčkování, drhání, tvorbě lapače snů, mala náhrdelníků, čelenek, vánočních ozdob, dekorací… Tvrobou je i psaní článků, básní, příběhů. Pro jiného je tvorbou příprava jídla, šití, tanec, zpěv… Tvorbou se dají trávit hodiny a hodiny. Zapomínat při nich na čas a splývat s prostorem. 

Ranní stránky: tuto techniku nalezntete v knížce Umělcova cesta od Julie Cameron (pokud ve svém nejen tvůrčím životě cítíte stagnaci, bloky, nebo nevíte kudykam, doporučuji k projití). Každé ráno naplníte právě 3 strany volným psaním. Ideální je psát ranní stránky ještě v polospánku, před úplným probuzením. V tomto rozpoložení si člověk dovolí „pustit“ mnohem víc, než po úplném probuzení, neřku-li po snídani a ranní hygieně (kdy se dozajista probudí i náš vnitřní cenzor). Princip volného psaní je jednoduchý – co na mysl přijde, to papír snese. Bez cenzury, bez přemýšlení, bez váhání, či hodnocení. Ruka píše sama, oči a hlava ji jen doprovází. 

Dech: dechová cvičení jsou skvělá! Dech máme stále při sobě, nic nestojí, nic k němu nepotřebujeme. Výčet možných dechových cvičení je obrovský. Někdy postačí jen se na chvíli zastavit a jemně dýchat nosem. Vnímat vůně, teplotu a vlhkost vzduchu. Zpomalit nádech i výdech. Inspirací pro dechová cvičení je velká řádka a stačí si vybrat to své.

Mandaly a automatická kresba: záměrně jsou uvedeny zvlášť (nebo-li nad rámec tvorby jako takové). Mandaly představují samostatný a multifunkční nástroj, díky kterému získáte energii, komunikujete sami se sebou, naleznete odpovědi na své otázky, relaxujete. Více o mandalách naleznete >>> ZDE <<<

PSYCHOHYGIENA

Nejen výše uvedené techniky pomáhají udržovat psychickou kondici. Funkční se i zavedení několik fungujících pravidel: přestat pracovat po nocích (!!!) (na zvážení jsou aktivity, které člověka bezezbytku naplňují, byť jsou zdrojem mého příjmu – takové mohou přinést naopak pohodu), dopřát si si oblíbené aktivity a přestat si vyčítat čas, který jim věnujeme. Velmi posilující jsou venku na slunci, kdy člévěk jen tak existuje bez úsilí a nechává se prohřát a prosvítit. Psychohygienickým evergreenem je pobyt v přírodě, tichu a o samotě (ideálně najednou – a řekněme si otevřeně – „kdo z nás to má“ 🙂 ). 

A asi nejdůležitější na závěr – berte své prožívání jako svoji součást. Naučte se postupně přijímat sami sebe takoví, jací jste. Nejtěžší pohled může být do zrcadla / svého nitra. Otevřeně si přiznat svoje (zdánlivé) slabosti, stíny, obavy, nedokonalosti… Naleznete však odrazový můstek, od kterého lze jít tam, kam si přejete. Dovolte si přijmout pomoc, věnovat se každodenní (duchovní) praxi, rozkvést.

Nechť jsou Vaše dny spokojené, radostné a šťastné!

PS: knihy, které mě na mé cestě aktuálně provází (v nahodilém pořadí)

Rady jak umírat a žít lepší život, JS Dalajlama
Pravda versus nepravda, David R. Hawkins
Moc versus síla, David R. Hawkins
Vševidoucí já, David R. Hawkins
JÁ, realita a subjektivita, David R. Hawkins
Kniha radosti, JS Dalajlama, Desmond Tutu
Moc přítomného okamžiku, Eckhart Tolle
Nová země, Eckhart Tolle
Mandaly sebepoznání, Zuzana Řezáčová Lukášková
Vytvořte si knihu života, Tamara Laporte
Jak se věci mají, Lama Ole Nydahl
O smrti a znovuzrození, Lama Ole Nydahl
Rady jak umírat a žít lepší život, JS Dalajlama
Labyrint světa a rád srdce, J. A. Komenský

Share