Jsou nové, jsou voňavé… a jak se s nimi kreslí? Po dlouhé době váhání jsem si zakoupila nové pastelky. Nakonec mě k nákupu přiměly nově prezentované Derwent Procolour. Pastelky a další kreslící prostředky Derwent jsem již vyzkoušené měla, tato nová řada mě však oslovila tvrzením výrobce: „Ač jsou úžasně měkké, zachovávají si velmi ostrou špičku, a tak se hodí i pro detailní kresby. Můžeme tedy říci, že zatímco dříve byla nutnost mít alespoň dva typy pastelek (na větší plochy a detaily), Procolour nyní spojuje obě vlastnosti do jedné.“
Jsem zvědavá a napjatá, zda je to pravda. Jak mé zkoušení dopadlo?
Plošně a naplocho
Beru si první čtyři pastelky a kreslím první lístek. Začínám zlehka a pomalu vrstvím barvy na sebe. Tuha příjemně klouže po papíře a zanechává jemnou stopu. Není třeba příliš tlačit, barvy získávají postupně na sytosti. Světlé tóny překrývám tmavšími a postupně je míchám. Vše jde hladce, vznikají jemné přechody, které mám ráda. Papír se sytí. Kresba zůstává čistá, beze žmolků tuhy.
Vystřídala jsem tři barevné kombinace: žlutá-oranžová-červená, starorůžová-světle fialová-tmavofialová, zelinkavá-světle zelená-tmavozelená. Se všemi odstíny se pracuje stejně, rozdíl v konzistenci tuhy nerozeznám. Odstíny se mezi sebou dobře míchají, lze pracovat v tenkých vrstvách a postupně přidávat na intenzitě barvy. Stejně tak je možné pracovat rovnou v jedné syté vrstvě, barva je dostatečně intenzivní a ani při tomto způsobu kresby není třeba velkého tlaku.
Linie v lajně
Barevné „postupky“ měním za jeden odstín. Pastelku si přiostřím do dlouhé tenké špičky a zkouším lineární kresbu. Zajímá mě, jak moc se bude pastelka tupit a spotřebovávat. A jak dlouho vydrží být stopa konkrétní a sytá.
Opět začínám zlehka. Postupně do kresby přidávám další linie. K některým se vracím, obtahuji je a zdůrazňuji. Kreslím zlehka a trochu přitlačím pouze při obtahování čar ve středu kresby. Stínuji naopak s rukou odlehčenou. Špička stále drží, linky zůstávají tenké a konkrétní. Kreslí se mi příjemně, tuha hladce klouže, špička se neodlamuje ani při lehkém tlaku. Celou kresbu jsem zvládla „na jedno ostření“. S pastelkou by bylo možné dál kreslit, špička je stále dostatečně ostrá (i když už nikoliv na velmi jemné detaily).
Pastelkohraní
Kresby vznikly rychle, v nadšení z nových pastelek. Píši zde tedy své první dojmy, které se mohou časem (po delším používání) změnit. Nicméně z pastelek mám velice dobrý pocit. V ruce se drží příjemně, při kreslení neprokluzují / neprotáčí se. Barvy jsou jasné, syté a lze pracovat v jemných vrstvách i přímo v sytých plochách. Pastelkami je skutečně možné vykrývat plochy i kreslit lineárně. Zkoušela jsem i energičtější kresbu (rozuměj jen tak jsem si těžkou rukou čmárala do skicáku) – i tu snesou, špičky se nelámou, ale samozřejmě rychleji spotřebovávají.
Zatím nemám zkušenosti s přelamováním tuh při hrubším zacházení (pastelky s sebou běžně nosím ven, kreslím po kavárnách a čajovnách, v parcích i přírodě, občas je rozsypu…). Mám v plánu vyzkoušet i míchání pigmentů s pastelkami řady Artists (jejich tuhy jsou tvrdší a vhodnější na lineární kresbu a drobné detaily).
První dojmy mám veskrze pozitivní. Nevyhovuje mi pouze barevné rozlišení pouze na koncích pastelek – pastelky sice vypadají elegantně, ale jsou méně přehledné pro výběr konkrétního odstínu. Zvyknout si budu muset i na omezenou barevnou škálu v mé oblibené fialové. Výrobce dává k dispozici celou škálu 72 odstínů, což je sice hodně, ale stále je prostor pro rozšíření. Přesto se v tuto chvíli sdíváte na mého aktuálního pastelkového favorita. A sama jsem zvědavá, jak se bude náš vztah vyvíjet.
Technobraní
Pastelky se prodávají v sadách od 12 do 72 kusů; všechny sady jsou k dispozici v kovových krabičkách. Samozřejmostí je možnost dokupování kusovek. Velká sada stojí o málo víc, než 2 tisíce. Cenu kusovek jsem v našich eshopech zatím neobjevila, ale očekávám, že budou stát kolem 30,- Kč.
Pastelky jsou kulaté, všechny odstíny v polomatně antracitovém laku. Barevně odlišené jsou pouze „prdelky“ – samozřejmě celé zalakované. Jednotlivé odstíny jsou pojmenované přímo na pastelkách (je uvedeno číslo i název odstínu). K dispozici je 72 odstínů.
Světlostálost pigmentu udávaná výrobcem se pro jednotlivé odstíny liší. Výrobce udává, že 90% odstínů je světlostálých. Přehled celé barevné škály s údaji o světlostálosti naleznete >>> ZDE <<<.
Pozn: Kreslila jsem do skicáku Canson „C“ à grain, papír 125 g/m2, natural white, s lehkou texturou (skicák je „dual face“, papíry jsou z jedné strany hladké, z druhé mají jemnou strukturu – „fine and medium grain“).